Konaklama


KONAKLAMA İMKANLARI
Alanya, sahip olduğu doğal güzellikler ve kültürel çeşitliliğin getirdiği avantajlarla birlikte yörede gerçekleştirilen turizm yatırımları ve hız kazanan turistik hareketler sonucunda, aldığı yerli ve yabancı göçü ile birlikte hızlı bir kentleşme sürecine girmiştir. Alanya 50 yıl öncesine kadar küçük bir balıkçı kasabası, narenciye ve muz üretimine dayalı bir tarım kentiyken, bugün turizm kentsel yaşamın bir parçası haline gelmiş ve Alanya uluslararası bir kent kimliği kazanmıştır.
 
Alanya'daki bu ulusal ve kültürel çeşitlilik turizm gelişimini ve turistik tesislerin yanında başta yeme içme sektörü olmak üzere seyahat işletmeleri, eğlence işletmeleri ve diğer sektörlerin de gelişmesini sağlamıştır. 1990'lı yılların ortalarında otellerin yanında apart otel işletmeleri de giderek artış göstermiştir. Son yıllarda ilçede yabancılara yönelik konutlar yapılmaya başlanmış ve sadece 2003- 2005 arasındaki üç yıllık bir dönemde on binin üzerinde konut yapılmış ve satışı gerçekleştirilmiştir. Alanya, bu gelişimini uzun yıllara dayanan turizmdeki tecrübesiyle beraber yerli ve yabancı öğrencileri bünyesine katarak  devam etmektedir.
 
Alanya HEP Üniversitesi'nin çevresinde alışveriş merkezleri, kültür-sanat merkezleri, spor merkezleri, kafeler, restoranlar, bankalar, hastaneler ve kuaförden markete kadar ihtiyaç duyulabilecek bir çok kuruluş yer almaktadır. AHEP yerleşkesi, Alanya kent merkezine, sahile, tarihi ve turistik alanlara yakınlığı kadar Alanya dışında da istenen noktaya rahatlıkla gidebilmeyi, Alanya’nın kültürel, tarihsel, doğal güzelliklerinin keyfini yaşamayı sağlamaktadır
 
Alanya HEP Üniversitesi’nin, öğrencilerin konaklamasına yönelik anlaşmalı apartları bulunmaktadır. 5 yıldızlı apart otelden, öğrencilere uygun ev seçenekleri mevcuttur. Ayrıca şehirde öğrencilerin kalabileceği özel ve devlet yurtları da bulunmaktadır.

HAVAYOLU İLE ULAŞIM
 
Gazipaşa Havalimanı  
 
Gazipaşa Havaalanı Antalya'nın Gazipaşa ilçesindedir. Alanya'ya 45 kilometre mesafede yer alır. İstanbul ve Ankara’dan Gazipaşa Havalimanına çeşitli havayollarının (THY, Anadolu Jet,  vb.) uçuşları bulunmaktadır.
 
 
Gazipaşa Havalimanına inen iç hat uçuşları için Havaş tarafından servis düzenlenmektedir. Servislerimiz uçağın inişinden 25 dk. sonra havalimanından şehir merkezine hareket etmektedir.
 
Antalya Havaalanlı 
 
Antalya Havalimanı'na uçuşları olan Pegasus Havayolları, Onur Air, Sun Express, Atlas Jet Havayolları ve Türk Hava Yolları'nın seferlerini kullanabilirsiniz.
 
Antalya ile Alanya merkezi arası mesafe sadece 125 km'dir.
Antalya havaalanından taksi, otobüs ya da bazı uçak firmalarının servisleri ile Alanya'ya ulaşabilirsiniz.

DENİZ ULAŞIMI
Alanya Limanına ; Türkiye limanlarından direk gemi seferi yoktur. Fakat özel yat ve tekneleri ile gelmek isteyenler için şehir merkezini 6-7 Km batısından yat limanı mevcuttur.  Alanya Limanı özelleştikten sonra; özellikle israil gemileri ve diğer Avrupa ülke gemileri hafta sonu turlar düzenlemektedir. Deniz yolu ile yılda ortalama 100 gemi ve  80 bin turist gelmektedir. Bunun yanında yaz aylarında Alanya ile Kıbrıs(Girne) arasında günü bilir seferlerde yapılmaktadır.  Deniz yolu ile  Kıbrıs'a gitmek isteyen bir çok vatandaşımız Alanya Limanından gitmektedir.

KARAYOLU ULAŞIMI VE OTOBÜS SEFERLERİ
Alanya sahil şeridi boyunca uzanan kara yolları ile tatilcilerin kolay ulaşımı için ve yol üzerinde hoşlandıkları yerde kalabilmeleri için gayet uygun bir şehirdir. Alanya'nın Türkiye içersindeki En uzak şehre uzaklığı 24 saati geçmez. Bunun Yanında Türkiye'yi bir ağ gibi sarmış büyük ana yollara da yakındır.
 
Şehir Mesafe Süre
İstanbul 860 km 10 saat
Ankara 570 km 6 saat
Konya 300 km 4 saat
Kapadokya 495 km 5.5 saat
Pamukkale 370 km 4.5 saat 
İzmir 580 km 8 saat
Antalya 135 km 1.5 saat
Mersin  355 km 6 saat
Adana 410 km 7 saat