Değişim Öğrencileri için Pratik Bilgiler

Kayıt sürecinin başında, Uluslararası İlişkiler Ofisi tüm değişim öğrencilerine gerekli prosedürü tamamlayabilmeleri için detaylı bir bir bilgi paketi gönderir. Bu bilgi paketi; şehir, üniversite, konaklama ve sosyal hayat hakkında bilgileri içermektedir.

Ayrıca önceki dönemlerde Erasmus programından yararlanan öğrencilerden oluşan “Buddy” sistemi sayesinde, Alanya HEP Üniversitesi’nde öğrenim görecek olan öğrenim değişim öğrencileri, Alanya' ya ve sosyal hayata kolayca uyum sağlayabilmektedirler.

Aşağıda değişim öğrencileri için bazı pratik bilgiler yer almaktadır.

Vize Yükümlülükleri

Vize kuralları sıkça değişebildiğinden, öğrencilerin kendi ülkelerindeki en yakın Türk Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçerek güncellenmiş gerekli evrakları öğrenmeleri önerilir.

Oturma İzni

Tüm yabancı öğrenciler, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra en geç 1 ay içinde oturma izni almak üzere Alanya İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne başvurmak zorundadırlar.

Öğrenciler, Alanya HEP Üniversitesi’nde geçirecekleri öğrenim süresini kapsayan oturma izni alacaklardır ve bu belgeyi her zaman yanlarında taşımaları gerekmektedir.

Oturma İzni hakkında ayrıntılı bilgiye https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Para Birimi

Türk resmi para birimi Türk Lirasıdır.  Para birimi aşağıda belirtilen banknotlar ve madeni paralar şeklindedir:

Banknot Madeni para
200 TL 1.00 TL
100 TL 0.50 TL
50 TL 0.25 TL
20 TL 0.10 TL
10 TL 0.05 TL
5 TL 0.01 TL
   

İklim

Alanya’da tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Akdeniz havzası kışın çok fazla yağış getirir, yazları ise kışa oranla daha uzun, sıcak ve yağışsız geçer. Pek sık olmasa da kıyıya yakın bölgelerde sağanak yağış yıl içinde görülür. Toros Dağları'nın denize yakın olması sise neden olur ve çoğu sabah gökkuşağı oluşur. Sıklıkla olmasa da dağların yüksek kesimlerine kar yağmaktadır. Alanya'da deniz suyunun yıllık ortalama sıcaklığı 21,4 °C (71 °F), Ağustos ayında ise 27,9 °C (82 °F)'dir. Deniz suyu sıcaklığının yüksek ve güneşli gün sayısının fazla olması turizmi canlı tutmak açısından önemlidir. 

HAVAYOLU İLE ULAŞIM
 
Gazipaşa Havalimanı  
 
Gazipaşa Havaalanı Antalya'nın Gazipaşa ilçesindedir. Alanya'ya 45 kilometre mesafede yer alır. İstanbul ve Ankara’dan Gazipaşa Havalimanına çeşitli havayollarının (THY, Anadolu Jet,  vb.) uçuşları bulunmaktadır.
 
Gazipaşa Havalimanına inen iç hat uçuşları için Havaş tarafından servis düzenlenmektedir. Servislerimiz uçağın inişinden 25 dk. sonra havalimanından şehir merkezine hareket etmektedir.
 
Antalya Havaalanlı 
 
Antalya Havalimanı'na uçuşları olan Pegasus Havayolları, Onur Air, Sun Express, Atlas Jet Havayolları ve Türk Hava Yolları'nın seferlerini kullanabilirsiniz.
 
Antalya ile Alanya merkezi arası mesafe sadece 125 km'dir.
Antalya havaalanından taksi, otobüs ya da bazı uçak firmalarının servisleri ile Alanya'ya ulaşabilirsiniz.

DENİZ ULAŞIMI
Alanya Limanına ; Türkiye limanlarından direk gemi seferi yoktur. Fakat özel yat ve tekneleri ile gelmek isteyenler için şehir merkezini 6-7 Km batısından yat limanı mevcuttur.  Alanya Limanı özelleştikten sonra; özellikle israil gemileri ve diğer Avrupa ülke gemileri hafta sonu turlar düzenlemektedir. Deniz yolu ile yılda ortalama 100 gemi ve  80 bin turist gelmektedir. Bunun yanında yaz aylarında Alanya ile Kıbrıs(Girne) arasında günü bilir seferlerde yapılmaktadır.  Deniz yolu ile  Kıbrıs'a gitmek isteyen bir çok vatandaşımız Alanya Limanından gitmektedir.

KARAYOLU ULAŞIMI VE OTOBÜS SEFERLERİ
Alanya sahil şeridi boyunca uzanan kara yolları ile tatilcilerin kolay ulaşımı için ve yol üzerinde hoşlandıkları yerde kalabilmeleri için gayet uygun bir şehirdir. Alanya'nın Türkiye içersindeki En uzak şehre uzaklığı 24 saati geçmez. Bunun Yanında Türkiye'yi bir ağ gibi sarmış büyük ana yollara da yakındır.

Cep Telefonu Numarası Nasıl Alınır?
Değişim öğrencilerine, daha uygun ve ucuz bir şekilde iletişim kurabilmeleri için yerel cep numarası almaları önerilir. Değişim öğrencileri pasaportları ile birlikte Turkcell, Avea veya Vodafone merkezine başvurarak bir yerel cep numarası alabilirler.

Yararlı Web Siteleri